Women Of Influence Class of 2019

Read the full article about the inaugural Women of Influence Awards here.


Woman to Watch 2019

Dina Gunter, Walker & Dunlop 
 

Woman of the Year 2019

Nancy Lundeen, Allen Matkins 
 

Lifetime Achievement 2019

Billie J. Redmond, TradeMark Properties
 

Standout Women of Influence

Jean Kane, Colliers International / MSP
Nancy Lundeen, Allen Matkins
Jodi V. Meade, Avison Young
Billie J. Redmond, TradeMark Properties
Darcy Stacom, CBRE
Debra Stracke Anderson, Sloan Street Advisors Inc. 
Mary Ann Tighe, CBRE
 

Ally of the Year

Gold Winner - Bob Sulentic, CBRE

David Gockel, Langan
Ron Street, NorthStar Owners Representation
 

Architect/Design Professional of the Year

Gold Winner - Laura Crescimano, SITELAB urban studio

Mary Cook, Mary Cook Associates
Tiffany English, Ware Malcomb
Wendy Rogers, LPA Inc.
Carolina Weidler, H. Hendy Associates
 

Broker of the Year - Tenant Representation

Gold Winner - Kay Davis, Newmark Knight Frank

Barbara Armendariz, SharpLine Commercial Partners
Cathrine Cotman, Newmark Knight Frank
Sue Earnest, Avison Young
Julie Gray, McCall & Almy
Jenny Haeg, CBRE
Barbara Liberatore Black, JLL South Florida
Mindy Saffer, Cresa
Ernestine Shineman, Coldwell Banker Commercial NRT
 

Broker of the Year – Investment Sales

Gold Winner - Barbara Perrier, CBRE
Silver Winner - Carmela Ma, CJM Associates, Inc.

Marcella Fasulo, Cushman & Wakefield
Nooshin Felsenthal, JLL
Jaclyn Fitts, CBRE
Pamela Goodwin, Goodwin Commercial
Andrea Kendrick, Berkadia
Mika Mattingly, Colliers International
Kimberly Stepp, Stepp Commercial
Kate Varde, Essex Realty Group, Inc.
 

Broker of the Year – Landlord/Agency Representation

Gold Winner - Michelle DeBergalis, American Realty Group
Silver Winner - Vanessa Herzog, Lee & Associates Commercial Real Estate Services

Jessica Thurman Doyle, Colliers International
Laura Ford, Colliers International
Ingrid Fulmer, CBC Worldwide
Christie Harle, CBRE
Nicola Heryet, Avison Young
Jennifer Meade, Beta
Dana Moskowitz, HSP Real Estate Group
Catherine O'Toole, Lee & Associates Commercial Real Estate Services
Louann Pereira, Transwestern
Stacy Short, RPAI
Julia Sosa, LandQwest Commercial Orlando
 

Corporate Real Estate Executive of the Year

Gold Winner - Ella Neyland, Steadfast Co

Roxand Girand, Sebastian Capital
Mary Hines, Newmark Knight Frank
Tina Renee McCall, Bridge Investment Group
Barbara Schaefer McDuffie, Baker Tilly
 

CRE Consultant/Advisor of the Year

Gold Winner - Georgia Collins, CBRE
Silver Winner - Cate Agnew, Natixis CIB
Bronze Winner - Jana Turner, RETS Associates

Jennifer Epstein, Kastle Systems
Julie Kilpatrick, University of California San Diego
Elizabeth Krol, Partner Engineering and Science Inc.
Julie Melander, The Counselors of Real Estate
Dina Miller, Miller Samuel Inc.
Kim Moore, Newmark Knight Frank
Debra Moritz, Cushman Wakefield
Tamar Moy, Newmark Knight Frank
Nancy Mozzachio, Sine Qua Non RE Advisors
Sherri Parman, Capstan Advisors
Marie Phillips, The Instant Group
Karla Smith, AEI Consultants
Kathleen Treat, EBI Consulting
 

CRE Legal Counsel of the Year

Gold Winner - Melanie Meyers, Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson LLP
Silver Winner - Rosemarie Thurston, Alston & Bird LLP
Bronze Winner - Jennifer Clark, The RMR Group

Suzanne Amaducci-Adams, Bilzin Sumberg
Tanya Brady, Phillips Edison & Co.
Meryl Chae, Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP & Affiliates
Dawn Coulson, Epps & Coulson LLP
Patricia Curtin, Wendel Rosen Black & Dean LLP
Christina Graham, Morris Manning & Martin LLP
Laurie Grasso, Hunton Andrews Kurth LLP
Lori Hartglass, Saul Ewing Arnstein & Lehr LLP
Elizabeth Karmin, Morris, Manning & Martin LLP
Janice Mac Avoy, Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson LLP
Amara Morrison, Wendel Rosen Black & Dean LLP
Allison Nelson, Akerman LLP
Nina Roket, Olshan Frome Wolosky LLP
Lisa Sher, Trammell Crow
Stephanie Silvers, Pircher, Nichols & Meeks LLP
 

Development Professional of the Year

Gold Winner - Lissette Calderon, Neology Life Development Group
Silver Winner - Melissa Burch, Lendlease Americas

Darcie Fankhauser, Transwestern Development Company
Sonia Figueroa, The Related Group
Jan Karl, Morley Builders
Molly McShane, The McShane Companies
Alexis Michael, Hines
Nicole Morse, Hillmann Consulting LLC
Lisa Tamayo, BLT Enterprises
Genevieve West, Howard Building Corp.
 

Finance Executive of the Year

Gold Winner - Angela Aman, BRIXMOR
Silver Winner - Kristen Croxton, Capital One Multifamily Finance

Linda Booker, Core5 Industrial Partners
Rachel Diller, Hunt Real Estate Capital
Tanya Eastwood, Greystone Affordable Development
Rachel Howitt, NAI Capital, Inc.
Jennifer Marler, Guggenheim Investments
Ellen Rogers, Bank of America Merrill Lynch
Sadhvi Subramanian, Capital One Commercial Real Estate
 

Humanitarian of the Year

Gold Winner - Karen Whitt, Colliers International

Christine Deschaine, Kennedy Wilson
Dina Gunter, Walker & Dunlop 
Peggy Marker, Marker Construction
Barbara Schaefer McDuffie, Baker Tilly
 

Independent/Non-Business Professional of the Year

Gold Winner - Karen Burges, NAIOP San Diego

Barbara Crane, CCIM Institute
Denise LeDuc-Froemming, Institute of Real Estate Management
Jennifer Litwak, Housing on Merit
Deborah Phillips, The Quadrillion
Donna Preiss, The Preiss Co.
 

Innovator of the Year

Gold Winner - Janine Yorio, Compound Asset Management
Silver Winner - Camille Renshaw, B+E

Kim Ford, Coeo
Cheryl Gray, QuadReal Property Group
Jessica Harrison, Berkadia
Jilliene Helman, RealtyMogul
Tina Lichens, Real Capital Markets
Lisa Sharpe, CRATE Modular, Inc.
Angela Tucci, Apto
Diane Vrkic, Waypoint
 

Investment Professional of the Year

Gold Winner - Devin Barnwell, Morgan Stanley
Silver Winner - Amy Price, Bentall Kennedy (U.S.) Limited Partnership
Bronze Winner - Nika Dufour, Passco Companies

Ada Arevalo, Avanath
Abbe Franchot Borok, Amherst Capital Management
Debra Franklin, Marcus & Millichap
Leslie Himmel, Himmel + Meringoff Properties
Inna Khidekel, Bridge Investment Group
Donna Preiss, The Preiss Co.
Vicky Schiff, Mosaic Real Estate Investors
Cynthia Shelton, LandQwest Commercial, Orlando
Sondra Wenger, CIM Group
 

Marketing/Communications Professional of the Year

Gold Winner - Kim Croley, Transwestern
Silver Winner - Adrienne Fasano, Cushman & Wakefield
Bronze Winner - Addy Burr, Walker & Dunlop

Judy Brower Fancher, Brower Group
Natalie D’Onofrio, Newmark Knight Frank
Lisa Dwight, DP3 Architects, Ltd.
Darcie Giacchetto, Places Public Relations
Liz Gillespie, North American Properties
Allison Goldberg, The Related Group
Rebecca Hall, Idea Hall
Gina Relva, Marcus & Millichap
Karina Rico, Avison Young
Marianne Skorupski, Newmark Knight Frank
Caroline Wilbert, The Wilbert Group
Rebecca Wiley, Greysteel
 

Mentor of the Year

Gold Winner - Patricia Aluisi, MB Real Estate
Silver Winner - Char Fortune, Avison Young

Lisa Addeo, Transwestern
Kimarie Ankenbrand, JLL
Michelle DeBergalis, American Realty Group
Yassi Ghashghai, Greysteel
Suzanne Hollander, FIU Jerome Bain Real Estate Institute
Shay Hughes, Hughes Marino
Star Hughes-Gorup, Hughes Marino
Julie Johnson, Colliers International
Lisa Konieczka, CBRE
Donna Mighty, Walker & Dunlop
Victoria Noonan, Cushman & Wakefield
Laura O'Brien, CBRE
Hilary Provinse, Berkadia
Sondra Wenger, CIM
 

Mortgage Broker/Intermediary of the Year – Debt & Equity Finance

Gold Winner - Laura Cathlina, Berkadia
Silver Winner - Maggie Coleman, JLL

Susan Branscome, NorthMarq
Allison Higgins, George Smith Partners
Laurie Morfin, Bellwether Enterprise
Sharon Plattner, NorthMarq
Sheri Thompson, Walker & Dunlop
 

Property/Facility Manager of the Year

Gold Winner - Renee Savage, Capital Growth Properties, Inc.
Silver Winner - Tessie Nolan, Granite Properties

Tracey Boyle, CBRE
Libby Ekre, MEB Management Services
Sandy Hahn, JLL
Karen Halpert, VEREIT
Tracey Johnson, Colliers International
Krystal Kurinsky, MB Real Estate
Tara Molnar, Newmark Knight Frank
Patricia Wolf, Commercial Real Estate Services, Inc.